четвъртък, 3 ноември 2011 г.

Свобода и Власт


"Ако вие се грижехте за свободата си така, както те са обхванати от жажда за власт, сигурно държавата ни не би била тъй ограбвана, както сега, и изборните длъжности биха били в ръцете на най-достойните, а не на най-дръзките. "

Това е един текст, който изрових, защото ми е нещо като де жа вю в настоящия следизборен български момент. Текст, писан векове назад от римския историк Гай Салустий Крисп - 86-35 г. пр.н.е. по повод Югуртинската война, която изложила на показ цялата корупция и разложение на управляващата сенатска олигархия, довела до държавата на Римските императори през 1-3 век от н.е.
„...през последните години вие мълчаливо се възмущавахте, че държавното съкровище се ограбва, че царе и свободни народи плащат данък на неколцина знатни, че в ръцете на едни и същи са на висшите почести и най-големите богатства. Обаче за тях не беше достатъчно, че извършиха безнаказано  такива престъпления, но те предадоха законите, вашето величие, всички божествени и човешки права. А тези, които извършиха това, нито се срамуват, нито се разкайват - те минават надменно край вас, показват ви своите жречески и консулски достойнства,своите триумфи, като че ли с всичко това те се сдобивали заради уважението, а не заради плячката. Дори купените с пари роби не търпят несправедливедливата  власт на господарите си, а вие, които сте римски граждани, родени да заповядате, ще търпите ли равнодушно  робството?
Но кои са тези, които са обидили държавата? Най-големите престъпници, с
окървавени ръце и чудовищна алчност, едновременно най-провинени и най-надменни за които вярност, чест, чувството за дълг, най-после всичко честно и нечестно е средство за печалба. И колкото по-безчовечно някой е действал, толкова е по-сигурен. Страхът, който те трябваше да изпитват от своите престъпления, те го вселиха у вас поради вашето малодушие.Техните еднакви стремежи, еднаква омраза и еднакъв страх ги обединиха в едно. Но такъв съюз между почтени люде е приятелство, а между безчестни – клика. Ако вие се грижехте за свободата си така, както те са обхванати от жажда за власт, сигурно държавата ни не би била тъй ограбвана както до сега, и изборните длъжности биха били в ръцете най-достойните, а не на най- дръзките.
Вашите деди, за да добият  права и да си обезпечат независимостта, два пъти се бориха в Авентина. А вие не ще ли положите всички усилия, за да запазите тази свобода, която сте получили от тях? И то толкова по-настойчиво, понеже по-позорно е да загубиш това, което притежаваш, отколкото никога да не си го притежавал...”
Гай Салустий Крисп, Исторически съчинения.




Няма коментари:

Публикуване на коментар